Se listen: Så mange hjertestartere er der i din kommune

Et nyt tiltag skal sikre flere overlevende ved hjertestop.

Gennem de seneste par år har Danmark opbygget en førstehjælpskultur, hvor danskerne træder til som aldrig før - og langt oftere end i andre lande. 

Knap 150.000 har meldt sig frivilligt som hjerteløbere. Nu skal et nyt tiltag - Hjertesikker Zone - sikre endnu bedre betingelser for at overleve et hjertestop. 

Det skriver Dansk Råd for Genoplivning og Trygfonden i en pressemeddelelse. 

En Hjertesikker Zone er et afgrænset geografisk område, som lever op til ni anbefalinger, der ifølge eksperter kan være med til at øge overlevelsen efter hjertestop. 

Det er eksempelvis at uddanne medarbejdere i livreddende førstehjælp og have en døgntilgængelig hjertestarter, som er registreret på Hjertestarter-Netværket, så 1-1-2 kan henvise til den, når der er hjertestop i nærheden. 

- Det sender et signal til lokalområdet om, at hjælpen er nær, hvis der skulle ske et hjertestop, siger Fredrik Folke, overlæge og forskningsleder i Region Hovedstadens Akutberedskab. 

I listen nedenfor kan du se, hvor mange hjertestartere der hænger i din kommune:

KommuneAntal registrerede hjertestartere i altAntal døgntilgængeligeAntal tilgængelige i åbningstidenAntal bag lås og slå
København2.010950868192
Rosklde40727611318
Ballerup34918512242
Køge315218889
Helsngør3112356511
Hllerød3112028029
Gentofte2991787942
Frederksberg2311208328
Høje-Taastrup2191288110
Gladsaxe213967047
Furesø203125717
Lyngby-Taarbæk2031068314
Frederkssund198145458
Fredensborg1951533012
Hvdovre1941017320
Greve194134564
Albertslund1841026913
Brøndby180898011
Glostrup179878111
Egedal165137253
Hørsholm156110415
Allerød15297496
Rudersdal150109392
Herlev14470677
Rødovre14295452
Grbskov131107213
Halsnæs120102180
Tårnby114563325
Lejre968493
shøj9455318
Dragør807064
Stevns7059101
Solrød655681
Vallensbæk5840153

Oversigt

Seneste nyt

    Overblik

    Overblik