Lørdag aften bliver Bremen Teater i København fyldte med nervøse danske skuespilstjerner. I år er det Ellen Hillingsø, der leder slagets gang.
Siden 1948 har man i Danske Filmkritikere uddelt Bodilprisen, og det gør den til en af verdens ældste filmpriser.
Hvem der vinder de eftertragtede Bodil-statuetter, bliver afsløret efter kl. 20.00 lørdag aften.
Men allerede nu ved man, at dette års Æres Bodil går til den danskfødte Anna Karina.
Den nu 75-årige skuespillerinde er et af den franske nybølges mest ikoniske ansigter og hyldes denne aften på Bremen Teater.
Nomineringer til Bodilprisen 2016
Bedste mandlige birolle:
Søren Malling (Idealisten)
Henning Jensen (Sommeren ’92)
Dulfi al-Jabouri (Krigen)
Louis Hofmann (Under sandet)
Esben Smed (Sommeren ’92)
Bedste kvindelige birolle
Trine Pallesen (Nøgle Hus Spejl)
Trine Dyrholm (Lang historie kort)
Lene Maria Christensen (Sommeren ’92)
Dya Josefine Hauch (Lang historie Kort)
Ruth Brejnholm (Skyggen af en helt)
Bedste mandlige hovedrolle
Joachim Fjelstrup (Steppeulven)
Ulrik Thomsen (Sommeren ’92)
Roland Møller (Under sandet)
Pilou Asbæk (Krigen)
Peter Plaugborg (Idealisten)
Bedste kvindelige hovedrolle
Ghita Nørby (Nøgle hus spejl)
Tuva Novotny (Krigen)
Mille Lehfeldt (Lang historie kort)
Hannah Murray (Bridgend)
Bodil Jørgensen (Mennesker bliver spist)
Bedste danske film
Under Sandet
Idealisten
Bridegend
Sommeren ’92
Krigen
Bedste dokumentar
Et hjem i verden af Andreas Kofoed
Misfits af Christian Braad Thomsen
Fassbinder – at elske uden at kræve af Christian Braad Thomsen
The Man Who Saved the World af Peter Anthony
Naturens uorden af Christian Sønderby Jepsen
Bedste amerikanske film
Birdman
Inderst inde
Sicario
Star Wars: The Force Awakens
Whiplash
Bedste ikke-amerikanske film
Leviathan
Mad Max: Fury Road
Amy
Marshland
Mommy
Søren Malling (Idealisten)
Henning Jensen (Sommeren ’92)
Dulfi al-Jabouri (Krigen)
Louis Hofmann (Under sandet)
Esben Smed (Sommeren ’92)
Bedste kvindelige birolle
Trine Pallesen (Nøgle Hus Spejl)
Trine Dyrholm (Lang historie kort)
Lene Maria Christensen (Sommeren ’92)
Dya Josefine Hauch (Lang historie Kort)
Ruth Brejnholm (Skyggen af en helt)
Bedste mandlige hovedrolle
Joachim Fjelstrup (Steppeulven)
Ulrik Thomsen (Sommeren ’92)
Roland Møller (Under sandet)
Pilou Asbæk (Krigen)
Peter Plaugborg (Idealisten)
Bedste kvindelige hovedrolle
Ghita Nørby (Nøgle hus spejl)
Tuva Novotny (Krigen)
Mille Lehfeldt (Lang historie kort)
Hannah Murray (Bridgend)
Bodil Jørgensen (Mennesker bliver spist)
Bedste danske film
Under Sandet
Idealisten
Bridegend
Sommeren ’92
Krigen
Bedste dokumentar
Et hjem i verden af Andreas Kofoed
Misfits af Christian Braad Thomsen
Fassbinder – at elske uden at kræve af Christian Braad Thomsen
The Man Who Saved the World af Peter Anthony
Naturens uorden af Christian Sønderby Jepsen
Bedste amerikanske film
Birdman
Inderst inde
Sicario
Star Wars: The Force Awakens
Whiplash
Bedste ikke-amerikanske film
Leviathan
Mad Max: Fury Road
Amy
Marshland
Mommy